Gimnazja w Łodzi

Gimnazja to w ostatnim czasie bardzo kontrowersyjny temat. Budzi on skrajne poglądy, a postanowienia dotyczące usunięcie ich z polskiego szkolnictwa wywołują u wielu niepokój. Prawdą jest jednak, iż gimnazja istnieją od lat i spełniały swoją rolą, która była swoistym przygotowaniem uczniów do kolejnego etapu edukacji czyli szkoły średniej.

Gimnazja występują w niektórych państwach świata i są one następstwem 6-letniej szkoły podstawowej i poprzedza dalszą edukację w postaci 3-letniego liceum, 3-4-letniego technikum lub 2-3-letniej szkoły zawodowej. Pierwsze wzmianki pochodzą już ze starożytnej Grecji, co wówczas oznaczało gymnasion, czyli miejsce służące do ćwiczeń. Była do zazwyczaj wydzielona przestrzeń, przypominająca park. W późniejszym okresie było to także miejsce spotkań towarzyskich. Od czasów Nerona funkcjonowały także w starożytnym Rzymie.

W Polsce gimnazja wprowadzono na podstawie reformy oświaty z roku 1999. Zlikwidowano wówczas 9-letnią szkołę podstawową, która funkcjonowała w państwie od 1968 roku. Natomiast w wyniku reformy systemu oświaty z 2017 roku – z dniem 31 sierpnia 2019 roku gimnazja zostaną zlikwidowane.

W Polsce gimnazja przez lata cieszyły się ogromnym powodzeniem. Obecnie istnieje ich ponad 7,5 tysiąca. Dużym zainteresowaniem cieszą się także gimnazja katolickie. Największy wskaźnik gimnazjów odnotowuje się w większych miastach Polski, np. w Łodzi. Znajduje się tam kilkadziesiąt szkół, a kilka z nich zajmuje wysokie miejsca w rankingu najlepszych szkół gimnazjalnych w Polsce. Dużym powodzeniem cieszy się np. Gimnazjum nr 29 na Widzewie, a także przedstawiciel wspomnianych wcześniej gimnazjów katolickich – im. Jana Pawła II. Dyrekcje Szkół co roku z dumą podają wyniki egzaminów gimnazjalnych, gdyż od lat zajmują oni bardzo wysoką pozycję, tworząc szkole dobrą opinie i renomę. Wielu uczniów po szkole podstawowej nie do końca wie do którego gimnazjum się udać, najczęściej wybierają te, do którego idzie większość byłej klasy. Czy to dobra decyzja? Większość szkół gimnazjalnych stosuje podobny lub niemal identyczny program nauczania. Wynika to modelu egzaminu gimnazjalnego, który w całej Polsce wygląda dokładnie tak samo. Uczniowie zatem muszą zostać przygotowani do niego na równym poziomie w każdej szkole. Jednak szkoła – szkole nierówna. Z tej przyczyny tworzą się różnego rodzaju rankingi szkół, na podstawie których uczeń ma możliwość weryfikacji swojego wyboru. Na stronie gimnazjum-lodz.com.pl znajdziemy wszelkie informacje dotyczące szkół gimnazjalnych w Łodzi. Ważnym jest, aby uczeń od najmłodszych lat kreował swoją przyszłość i już w gimnazjum miał możliwość podjęcia decyzji jaki zawód sprawiałby mu największą radość i mógł rozwijać swoje pasję w odpowiednim kierunku. Ostatecznie wiele dzieci nie potrafi  odpowiedzieć sobie na to pytanie, lecz warto poszukiwać swojej drogi już w tym okresie, by później trafić do odpowiedniej szkoły średniej, w której wybór będzie już koniecznością, gdyż uczniowie będą musieli określić swój zawód w techniku lub profil nauczania w liceum.