Początki gimnazjum

Gimnazja od wielu lat budzą wiele kontrowersji. Posiadają one zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Do polskiego szkolnictwa wprowadzono je 3 lata po reformie oświaty z roku 1999. Wcześniej natomiast funkcjonowała 9-letnia szkoła podstawowa. Początki gimnazjum sięgają jednak wiele dalej, bo aż starożytności. To tam powstał słynny gymnasion, który wówczas służył do uprawiania ćwiczeń fizycznych, a następnie przyjął także funkcję miejsca spotkań towarzyskich. Jak zatem oceniane są szkoły gimnazjalne Polsce?

W naszym kraju gimnazja cieszą się sporym powodzeniem. Najczęściej są one połączone ze szkołą podstawową lub z liceum. To sprawia, że podczas wyboru szkoły – uczniowie sugerują się tym, dokąd idzie większość klasy. Nie jest w tym nic niepokojącego, gdyż znajome dziecku środowisko i towarzystwo znanych osób, przyjaciół – mogą znacznie poprawić wydajność nauki i samopoczucie ucznia. Powinien on jednak zweryfikować swoją decyzję, sprawdzając jaki poziom nauczania posiada dane gimnazjum. Można to określić za pomocą rankingów szkół gimnazjalnych, statystyk zdawalności egzaminów gimnazjalnych i ich wyników czy ogólnych opinii wśród absolwentów szkoły. Warto już na tym etapie zastanowić się w jakim kierunku kreować swoją edukację, które zajęcia najbardziej cieszą ucznia i jaką pasję chciałby rozwijać. Przyda się to przy rekrutacji do szkoły średniej, gdyż wówczas konieczny będzie wybór odpowiedniego profilu nauczania – w wypadku liceum czy zawodu – w wypadku technikum.

We wszystkich miastach w Polsce spotkać można gimnazja. Podaje się, że w sumie znajduje się ich aż 7,5 tysiąca. To daje spory wachlarz możliwości i szansę wyboru. Ponad kilkadziesiąt propozycji znajduje się w województwie łódzkim. Aby szerzej się z nimi zapoznać warto odwiedzić stronę gimnazjum-lodz.com.pl, na której znajdują się wyczerpujące informacje nt. szkół gimnazjalnych w mieście Łodzi, co znacząco może ułatwić wybór przyszłym uczniom gimnazjów. Warto dodać, że łódzkie gimnazja cieszą się ogromną popularnością. Wiele z nich co roku z dumą podaje wyniki egzaminów gimnazjalnych. Dobrze wypadają takie szkoły jak np. Gimnazjum nr 29 na Widzewie, katolickie gimnazjum im. Jana Pawła II, Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Króla Bolesława Chrobrego czy Szkoła Europejska Gimnazjum im. Ks. Bosko.

Po ukończeniu szkoły gimnazjalnej uczeń otrzymuje wykształcenie podstawowe. Gimnazjum daje uczniowi solidną podstawę do dalszej edukacji. Bez odpowiedniego przygotowania uczniowie mogą mieć problemy z przyswojeniem materiału szkoły średniej, dlatego tak ważne jest wykorzystanie do maksimum tego, co daję nam gimnazjum.